Jaka kołdra najlepsza? Kilka wskazówek, jak znaleźć model idealny

Porady wnętrza

04.08.2023

Jaki element jest kluczowy, jeśli zależy Ci na zdrowym, komfortowym i niczym niezakłóconym śnie? Z pewnością będzie to kołdra. To od niej w głównej mierze zależy jakość Twojego wypoczynku. Warto więc bardzo skrupulatnie podejść do jej wyboru. Okrycie nie może być bowiem przypadkowe. Kupując model idealny, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Jakich? Jaka kołdra najlepsza? Sprawdź odpowiedzi na te pytania, czytając poniższy artykuł!

Jaka kołdra najlepsza? Przede wszystkim dopasowana do pory roku

Zastanawiając się, jaka kołdra najlepsza, warto w pierwszej kolejności pamiętać, że taka, która będzie w pełni dopasowana do danej pory roku. Wiadomo bowiem, że po inne modele należy sięgnąć latem, a po inne zimą. 

Warto mieć więc w zanadrzu przynajmniej dwa osobne modele – jeden lekki, z niewielką ilością wypełnienia, a drugi zdecydowanie grubszy oraz cięższy. To idealne rozwiązanie dla osób, którym latem jest wiecznie ciepło, a zimą zimno. Możesz więc sięgnąć po osobne dwa okrycia lub zdecydować się na tzw. wariant 4 pory roku. Wtedy masz do dyspozycji dwie kołdry, które możesz ze sobą spiąć. Ta lżejsza będzie na lato, a grubsza na wiosnę i jesień. Po złączeniu zyskasz natomiast grubą zimową pierzynkę. 

Trzeba jednak pamiętać również, że w niektórych domach podobna temperatura utrzymuje się przez niemalże cały rok. W takiej sytuacji dobrym wyjściem może okazać się zakup specjalnej kołdry całorocznej. To modele o średniej grubości, które są polecane na każdą porę roku. Dzięki temu kupujesz jedno okrycie i korzystasz z niego niemalże cały czas. 

Oczywiście wiele modeli dopasowanych do konkretnego sezonu czeka na Ciebie m.in. w sklepie internetowym https://sklep.kz.com.pl/. Tam z pewnością wybierzesz coś dla siebie!

Rozmiar kołdry – aspekt, który ma ogromne znaczenie

Aby wybrać dla siebie najlepszą kołdrę, należy także pamiętać, aby odpowiednio dobrać dla siebie jej rozmiar. To, na jakie wymiary się zdecydujesz, zależy od indywidualnych preferencji, ale nie tylko. 

Zaleca się bowiem, aby okrycie było przynajmniej takich samych rozmiarów jak łóżko. W innym razie nie będziesz niestety w stanie w pełni wykorzystać całego potencjału swojego materaca. Jeśli więc śpisz na posłaniu 160×200, kołdra powinna mieć przynajmniej takie same wymiary – znajdziesz je na https://sklep.kz.com.pl/category/koldry-160×200. Warto jednak pamiętać, że jest to minimum – polecane w szczególnie dla osób, które tylko lekko okrywają się podczas snu. 

Jeśli wolisz wręcz owijać się w swoje okrycie, wtedy z pewnością sprawdzi się większy model. Dobrze do wymiarów łóżka doliczyć po 20-30 cm na każdą ze stron. Będziesz mieć wtedy pewność, że nigdy nie zmarzniesz i w razie potrzeby zawiniesz się w coś na kształt kokonu – i to bez żadnych problemów. Pamiętaj o tym!

Materiał wypełnieniowy – klucz do sukcesu

Kluczowe bywa także to, z jego wykonana jest w środku kołdra. Jaka najlepsza, jeśli chodzi o wypełnienie? Tutaj ponownie wiele zależy od Twoich potrzeb oraz preferencji. 

Nie da się jednak ukryć, że za najbardziej klasyczne i uniwersalne rozwiązanie można uznać okrycia antyalergiczne. Są to bowiem modele wypełniane specjalnym miękkim i puszystym poliestrem, który wspaniale sprawdza się do snu – zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Nie uczula, nie podrażnia, a do tego na lata zachowuje swoje właściwości oraz trwałość. Jest także dość przewiewny i puszysty, dlatego w większości przypadków sprawdza się idealnie.

Będą jednak wśród nas także osoby, które preferują sen pod kołdrą z naturalnym wypełnieniem. Wtedy z pewnością godne polecenia będą dwa rozwiązania – puch oraz pierze. Co jednak wybrać? 

Puch jest zdecydowanie delikatniejszy i bardziej puszysty, ponieważ produkuje się go z samego poszycia ptasich piór. Pierze to z kolei całe piórka, a więc kołdra będzie wtedy nieco sztywniejsza i mniej wyporna. Z pewnością dobrze utuli jednak do snu i z pewnością nie pozwoli Ci zmarznąć. Warto więc dokładnie zastanowić się, co lubisz najbardziej lub po co lepiej sięgnąć pod względem zdrowotnym.

I pamiętaj – kluczowa jest też ilość wypełnienia w kołdrze. Lekkie modele będą idealne na lato, a grube na zimę – dotyczy to także okryć puchowych i z pierza. Naturalne wypełnienie nie jest bowiem zarezerwowane wyłącznie na zimę. 

Poszycie kołdry – również nie bez znaczenia

Kupując kołdrę, warto również zwrócić uwagę na jej poszycie. W tym przypadku należy pamiętać, że jeśli okrycie wypełnione jest naturalnymi materiałami, także i wsypa powinna być wykonana z naturalnych tkanin. 

Dzięki temu właściwości puchu czy pierza nie będą w żaden sposób blokowane. Będziesz mogła w pełni cieszyć się z ich największych zalet. Dobrze sprawdza się więc w tym przypadku klasyczna bawełna, nieco trwalsza bawełna inlet czy wszelkie jej wersje z domieszkami m.in. tkaniny bambusowej lub włókna węglowego. 

Przy syntetycznych antyalergicznych wypełnieniach masz natomiast nieco większą dowolność. Wtedy świetnie sprawdzi się zarówno bawełna, jak i poliester czy mikrofibra. Ważne, tylko aby materiały te były dość grube. 

Idealna kołdra – jaka najlepsza? Krótkie podsumowanie

Można więc śmiało powiedzieć, że najlepsza kołdra to taka, którą w pełni dopasujesz do swoich potrzeb oraz preferencji. Kupując dla siebie model, pamiętaj przede wszystkim o wybraniu jej odpowiedniej grubości i przeznaczeniu na daną porę roku. Kluczowy bywa także rozmiar, materiał wypełnieniowy oraz poszycie. Stosując się do wskazówek wymienionych przy każdym z tych aspektów, z pewnością uda Ci się znaleźć swój numer jeden! 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów