Co ile słupki do siatki ogrodzeniowej? Poradnik przed montażem

Porady

28.07.2023

Ogrodzenie z siatki to mnóstwo atutów. Oprócz niewygórowanej ceny i dużej uniwersalności do największych należy prostota montażu. Wystarczy osadzić słupki ogrodzeniowe w ziemi, a następnie za pomocą śrub i drutów naciągowych odpowiednio rozłożyć między nimi siatkę. Kluczową kwestią dla stabilności ogrodzenia jest odpowiedź na pytanie: co ile słupki do siatki ogrodzeniowej? Podpowiadamy, jakie odległości między podporami zachować dla różnych typów ogrodzeń.

Co ile słupki do siatki ogrodzeniowej? Optymalny rozstaw

Jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych powinieneś wyznaczyć dokładny przebieg przyszłego ogrodzenia. To do niego będziesz bowiem dobierać rozstaw słupków ogrodzeniowych. Przede wszystkim wyznacz miejsca dla słupków startowych i narożnych. Dopiero między nimi trzeba będzie umieścić pośrednie słupki ogrodzeniowe.

Najlepiej rozstawić słupki do siatki co 2,5 metra. Dzięki temu ogrodzenie będzie stabilne, a siatkę będzie łatwiej w odpowiedni sposób naprężyć. Tę odległość można dostosować do konkretnej ściany ogrodzenia i nieco zmniejszyć bądź zwiększyć, ale nie zaleca się odstępstw większych niż pół metra.

Szczególnych wzmocnień będzie potrzebować ogrodzenie o boku dłuższym niż 25 metrów. W takim przypadku zaleca się montaż dodatkowych słupków, tak zwanych podporowych. Mają stabilizować ogrodzenie, dlatego powinny być wzmocnione podwójnymi zastrzałami.

Przy rozstawianiu słupków pamiętaj też o miejscu na bramę wjazdową oraz furtkę. Przy bramie rozstaw słupków będzie prawdopodobnie znacznie większy niż wspomniane 2,5 metra.

Co ile daje się słupek do siatki leśnej?

Do klasycznych ogrodzeń wokół domowych posesji wykorzystuje się zwykle siatkę ocynkowaną lub powlekaną warstwą PCV. Jeśli jednak szukasz taniego ogrodzenia dla dużych terenów, na przykład łąk czy lasów, a także ogrodzenia tymczasowego, warto skorzystać z siatki leśnej.

To lżejszy rodzaj siatki, dlatego słupki ogrodzeniowe można rozstawić nieco rzadziej. Najlepszym pomysłem będzie rozmieszczenie ich co około trzy metry. Warto dodać, że siatkę leśną na ogrodzenie tymczasowe można przymocować do drewnianych słupków – to zmniejszy koszty związane z montażem ogrodzenia.

Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Skoro wiesz już, co ile słupki do siatki ogrodzeniowej ustawić, warto, byś zwrócił uwagę na sam proces montażu podpór pod ogrodzenie. Pamiętaj, by wbetonować je w ziemię odpowiednio głęboko. Pomocna będzie mapa, która dzieli Polskę na cztery strefy przemarzania gruntu – od 80 do 140 centymetrów. Właśnie na taką głębokość, uzależnioną od lokalizacji w konkretnej strefie, trzeba więc wkopać słupki ogrodzeniowe.

By zbudować stabilne ogrodzenie, powinieneś zadbać o słupki zabezpieczone przed korozją. Do wyboru masz między innymi słupki z metalowych profili. Dodatkowym wzmocnieniem całego ogrodzenia będzie podmurówka. Można ją samodzielnie odlać z betonu bądź zamówić gotowe, prefabrykowane elementy, które następnie rozłożysz na działce.

Podsumowanie: co ile słupki do siatki ogrodzeniowej?

Optymalne rozstawienie słupków ogrodzeniowych pod siatkę ocynkowana lub powlekaną PCV to 2,5 metra. Możliwe są lekkie odstępstwa od tej normy, by dostosować odległości między podporami do długości konkretnego fragmentu ogrodzenia. Co ile słupki do siatki leśnej? W tym przypadku odległości mogą być większe i słupki można ustawić co trzy metry.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów