Meble wypoczynkowe i oświetlenie do wnętrza w stylu skandynawskim

Porady wnętrza

14.01.2022

Styl skandynawski wiedzie prym w polskich domach od kilku lat. Jego popularność nie ustaje i osoby decydujące się na zmienienie wyglądu swojego mieszkania bardzo często szukają dodatków właśnie dla tego stylu.

Dlatego w dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jakie meble wypoczynkowe i oświetlenie doskonale pasują do pomieszczeń zaaranżowanych zgodnie zasadami stylu skandynawskiego. Poznaj bliżej niezwykle popularne lampy kule (zobaczysz je np. na https://www.ekconcept.pl/lampy-kule-cat-35) oraz sofy na wysokich nóżkach. Zapraszamy do lektury.

Styl skandynawski – co musisz o nim wiedzieć?

Zacznijmy od podstaw. Czym wyróżnia się styl skandynawski? Wiele osób uznaje go za dość minimalistyczny wystrój. Dominują w nim przede wszystkim neutralne kolory, takie jak: biel, szarość, czerń czy beż. Pojawiają się także inne kolory, jednak zazwyczaj w zgaszonych bardzo delikatnych wersjach.

Nie oznacza to jednak, że we wnętrzach skandynawskich nie może wystąpić mocny kolor. Coraz częściej pojawia się w nich także bardziej intensywna barwa jako akcent, np. w postaci narzuty, poduszek czy zasłon.

Pisząc o stylu skandynawskim, nie można nie wspomnieć o istotnym elemencie, który bardzo często się w nim pojawia. Mowa oczywiście o drewnie. Ten naturalny materiał w pewien sposób ożywia pomieszczenia skandynawskie, które w przypadku jego braku mogą być nieco zbyt „smutne”. Drewno, jak dowiesz się z dalszej części artykułu, często jest wykorzystywane zarówno w meblach wypoczynkowych, jak i nowoczesnych modelach oświetlenia.

Oświetlenie we wnętrzach urządzone w stylu skandynawskim

W przypadku stylu skandynawskiego oświetlenie najczęściej stanowi tło. Co to oznacza? Lampy są minimalistyczne, delikatne i nie zwracają na siebie uwagi, a skupiają ją inne elementy pomieszczenia.

Jednak w niektórych aranżacjach to właśnie lampa może być tym wspomnianym już wcześniej akcentem kolorystycznym. Wtedy jej barwa i styl są bardziej wyraziste i przyciągają wzrok.

Powyższe opisy doskonale wpisują się cieszące się popularnością lampy kule – wiszące lub stojące. Mogą składać się z jednej lub kilku kul stworzonych z różnych materiałów: od szkła, przez wiklinę, aż po tkaninę. Na rynku znajdziesz także modele posiadające elementy z drewna oraz metalu.

Lampy kule szklane są więc idealnym wyborem do wnętrz skandynawskich o minimalistycznym charakterze. Do takich pomieszczeń doskonałym dodatkiem będą także te z metalowymi i drewnianymi elementami.

Natomiast lampy wiszące kule wiklinowe lub materiałowe mogą wprowadzić do wnętrza świeży, nowy klimat. W przypadku takiego oświetlenia dużą popularnością cieszą się modele w kolorze czarnym.

Meble wypoczynkowe w stylu skandynawskim

Meble wypoczynkowe są bardzo ważnym elementem wnętrz w stylu skandynawskim. Są one, można powiedzieć, jego kwintesencją. Łączą neutralne barwy delikatne faktury tkanin oraz drewniane elementy.

Znak charakterystyczny sofy i fotela w stylu skandynawskim? Zdecydowanie wysokie drewniane nóżki! W zestawieniu z odbiciem w subtelnym kolorze i materiałem o przyjemnej w dotyku fakturze prezentują się doskonale.

Na jaki kolor kanapy lub fotela warto się zdecydować? Przeglądając zdjęcia skandynawskich inspiracji, nietrudno zauważyć, że jednym z najpopularniejszych kolorów jest szarość.

Oczywiście dla odważniejszych dobrym wyborem mogą okazać się meble wypoczynkowe będące akcentem kolorystycznym. W tym przypadku nie ma właściwie żadnych ograniczeń i można zdecydować się na swój ulubiony kolor.

A co z dodatkami?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na meble wypoczynkowe, ale także na to, co się na nich znajduje. Mamy tutaj na myśli oczywiście poduszki, narzuty i koce.

One także powinny być dopasowane do zasad stylu skandynawskiego. Nie muszą być jednokolorowe, chociaż często to właśnie takie neutralny dodatki są wybierane. Dobrze prezentują się także akcesoria łączące ze sobą dwa kolory, np. czerń i biel czy dwa odcienie beżu.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów