Jaka siekiera rozłupująca najlepsza? Wskazówki

Porady

17.09.2024

Wiesz, że dobrze dobrana siekiera rozłupująca sprawi, że rąbanie drewna stanie się przyjemnością, a nie uciążliwym obowiązkiem? Wybór odpowiedniego narzędzia to bowiem kwestia komfortu, a także efektywności pracy i bezpieczeństwa. W tym artykule podpowiem Ci więc, jaka siekiera rozłupująca będzie najlepsza oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Sprawdź!

Jaka siekiera rozłupująca? Cechy narzędzia idealnego

Zanim zdecydujesz się na zakup, warto dowiedzieć się, jakie cechy wyróżniają dobrą siekierę rozłupującą. Poniżej wymienię i omówię więc kluczowe elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

1. Waga

Waga siekiery rozłupującej jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność pracy. Im cięższe będzie narzędzie, tym większa jego siła rozłupywania. Z drugiej jednak strony wiąże się to również z większym obciążeniem dla Ciebie. Idealnym rozwiązaniem jest więc znalezienie balansu między wagą a wygodą użytkowania. 

Dobrze więc zdecydować się np. na zakup całego zestawu. Na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-siekiery znajdziesz komplety, w których każda z siekier cechuje się inną wagą, np. od 600 do 2000 g. Wtedy będziesz mógł przetestować kilka opcji i ocenić, która z nich sprawdza się dla Ciebie najlepiej. 

Jeśli natomiast jesteś osobą początkującą i nie chcesz kupować od razu całego zestawu, warto zacząć od lżejszych modeli, ważących ok. 1 kg. Z czasem stopniowo zwiększaj obciążenie – gdy nabierzesz doświadczenia.

Jaka siekiera rozłupująca dla amatora? Lekka i z długim trzonkiem
Zestaw siekier rozłupujących to dobre rozwiązanie dla amatorów. Modele z takiego kompletu cechują się różną wagą i długością trzonka. Będziesz w stanie przetestować każdy z nich i określić, która siekiera jest dla Ciebie najlepsza. Na zdjęciu zestaw PM-SKC-Z3M. Źródło: sklep internetowy Powermat.

2. Długość trzonka

Długość trzonka również wpływa na efektywność pracy. Dłuższy, mierzący nawet do 90 cm, daje większą dźwignię. Tym samym może ułatwiać rozłupywanie większych kawałków drewna. Wymaga jednak większej precyzji w uderzeniach. 

Krótszy trzonek, np. 40-centymetrowy, to mniejsza dźwignia, ale za to większa kontrola nad narzędziem. Jeśli więc jesteś osobą początkującą, warto zacząć od właśnie takiego rozwiązania. 

3. Kształt głowicy

Warto pamiętać, że głowica siekiery rozłupującej różni się od tradycyjnego modelu do rąbania drewna. Rozłupująca jest zwykle szersza i bardziej przypomina swoim wyglądem klin. Dzięki temu skuteczniej rozłupuje drewno. Im szersza głowica, tym lepiej wbija się bowiem w drewno i skuteczniej je rozdziela. Zwróć zatem zawsze uwagę, czy głowica siekiery ma właśnie taki kształt. 

4. Materiał trzonka

Wróćmy jeszcze na chwilę do trzonka. Niekiedy ważne jest również to, z jakiego materiału jest wykonany właśnie ten element. Najczęściej spotkasz się zapewne z trzonkami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Takie materiały są trwałe, odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Do tego cechują się niską wagą, dlatego, jeśli szukasz poręcznego narzędzia, tworzywa sztuczne sprawdzą się idealnie. 

Podobnie będzie w przypadku włókna szklanego. To rozwiązanie będzie wręcz niezniszczalne. Od trzonków drewnianych powoli już się odchodzi, choć i tak możesz je niekiedy spotkać. Wtedy dobrze postawić na modele wykonane z trwalszych gatunków drewna, np. jesionu.

5. Ergonomiczny uchwyt

Zastanawiając się, jaka siekiera rozłupująca będzie najlepsza, nie możesz zapomnieć także o ergonomii. Dobry uchwyt to kluczowy element komfortu pracy. Siekiera powinna więc mieć antypoślizgowy ergonomiczny trzonek, który dobrze leży w dłoni. Zapobiegnie to przypadkowemu wyślizgnięciu się narzędzia w trakcie pracy. 

Zerknij również na to, czy uchwyt jest wyprofilowany – lekko zakrzywiony kształt znacznie ułatwia manewrowanie siekierą i zmniejsza ryzyko otarć.

Zestaw siekier rozłupujących RED Technic z ergonomicznym trzonkiem
Siekiery z powłoką antypoślizgową i profilowanym trzonkiem zdecydowanie poprawią komfort pracy oraz ułatwią rozłupywanie drewna. Na zdjęciu zestaw RTZS0054. Źródło: sklep internetowy Powermat.

6. Powłoka antyadhezyjna

Nowoczesne siekiery często mają ostrza pokryte powłoką antyadhezyjną. Ta zapobiega przywieraniu drewna do ostrza. Podczas pracy z wilgotnym drewnem szybko docenisz obecność takiej powłoki. Drewno może bowiem wtedy kleić się do głowicy. A jak się zapewne domyślasz, zdecydowanie utrudnia to, a niekiedy wręcz uniemożliwia pracę.

Siekiera rozłupująca – jaką wybrać? Kilka słów na podsumowanie

Jak zatem widzisz, kluczem do efektywnej i wygodnej pracy przy rąbaniu drewna jest odpowiednia siekiera rozłupująca. Jaką wybrać? Jeśli jesteś osobą początkującą, lepiej kupić lżejsze narzędzie z nieco krótszym trzonkiem. Gdy masz już pewne doświadczenie, możesz spokojnie postawić na cięższy i dłuższy model. 

Pamiętaj, że do rozłupywania najlepiej sprawdza się szersza głowica w kształcie klina. Do tego sprawdź, z jakiego materiału wykonany jest trzonek, czy uchwyt jest lekko profilowany i pokryty powłoką antypoślizgową oraz czy głowica jest wzbogacona o warstwę antyadhezyjną. 

Ostatecznie najlepsza siekiera to taka, która jest idealnie dopasowana do Twoich potrzeb – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i komfortu użytkowania. Jeśli będziesz pamiętać o wyżej wymienionych wskazówkach, praca z siekierą stanie się nie tylko efektywna, ale i przyjemniejsza. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów