Gramatura pościeli – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Porady wnętrza

14.08.2023

Wybierając pościel, zapewne zwracasz uwagę na kilka jej aspektów. Sprawdzasz, jaki ma rozmiar czy z jakiego materiału jest wykonana. Pamiętasz jednak również o tym, aby zerknąć, jaka jest jej gramatura? To niezwykle ważny czynnik, który może mieć dla Ciebie ogromne znaczenie. Warto więc wiedzieć, za co dokładnie odpowiada i jaki spisze się w Twoim przypadku idealnie. Zapraszam zatem na poradnik, w którym podpowiem, co to jest gramatura pościeli i jaka będzie najlepsza. Sprawdź koniecznie!

Co to jest gramatura pościeli? Kilka słów na początek

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym tak właściwie jest gramatura pościeli. Najprościej mówiąc, jest to wskaźnik, który informuje Cię, jak ciężki jest metr kwadratowy materiału, z którego został wykonany komplet. Jest więc to po prostu waga metra kwadratowego tkaniny. O gramaturze decyduje przede wszystkim grubość użytych nici oraz gęstość splotu. Parametr ten najczęściej wyraża się w jednostce g/m2 lub GSM – ang. grams per square metre, czyli gramy na metr kwadratowy. 

Co ważne, pamiętaj, że wskaźnik ten odnosi się do ciężaru metra kwadratowego materiału, a nie całego kompletu. Jego wartość nie powinna więc rosnąć wraz z rozmiarem kompletu. Niezależnie od tego, czy kupujesz pościel 200×220, czy 140×200, gramatura może być taka sama i nie będzie to w żaden sposób wpływać na jakość kompletu. Większy zestaw będzie cięższy, ponieważ zużyto do niego więcej tkaniny, jednak nie ma to znaczenia dla samej gramatury. 

O czym świadczy gramatura pościeli?

Za co jednak dokładnie odpowiada wskaźnik GSM, którym charakteryzuje się pościel? Gramatura wpływa przede wszystkim na grubość, przewiewność oraz trwałość zestawu. 

Im jest niższa, tym materiał będzie cieńszy i bardziej przewiewny. Będzie także o wiele szybciej się suszyć, jednak ze względu na luźniejszy splot, może okazać się nieco mniej trwały. Wysoki wskaźnik będzie z kolei świadczyć o zdecydowanie większej grubości, lecz przy okazji taka tkanina z pewnością będzie mniej przewiewna. Będzie także dłużej schnąć, lecz wynagrodzi Ci to swoją ponadprzeciętną trwałością. 

Nie da się więc jednoznacznie określić, jaka gramatura pościeli sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Dużo zależy, czego dokładnie oczekujesz, jakie są Twoje preferencje czy na jaką porę roku wybierasz swój komplet. Najlepiej zawsze szukać pewnego rodzaju złotego środka, testować różne rozwiązania, a niekiedy także kierować się orientacyjnymi najlepszymi wartościami. Czyli jakimi? O tym w następnym akapicie! 

Jaka gramatura pościeli jest najlepsza? Kilka “uniwersalnych” wartości

Zastanawiając się, jaka gramatura pościeli jest najlepsza, należy pamiętać, że wiele zależy od pory roku, na którą dedykowany będzie Twój nowy komplet. Wysoka wartość świadczy bowiem o lepszym stopniu grzania ciała podczas snu. Niższa będzie z kolei odpowiadać za lepszą przewiewność – kluczową w te cieplejsze noce. Jakie są więc orientacyjne dobre parametry na daną porę roku?

Zacznijmy od modeli uniwersalnych, a więc takich, które sprawdzą się niemalże o każdej porze roku – w szczególności w mieszkaniach, w których podobna temperatura otrzymuje się przez cały rok. W takiej sytuacji warto szukać dla siebie kompletów o gramaturze ok. 130 g/m2. Można powiedzieć, że jest to wartość pośrednia. Zapewni dobry stopień przewiewności, a materiał będzie średnio gruby. Do tego z pewnością na długi czas zachowa swoją jakość oraz najważniejsze właściwości. 

Pościel o gramaturze ok. 130 g/m2 często wybierana jest także na wiosnę oraz jesień, a więc na okresy przejściowe. Warto wybrać ją na te pory roku, gdy temperatura w mieszkaniu jest zmienna lub gdy zawsze zależy Ci na idealnym dopasowaniu kompletu do aktualnych warunków. 

Latem większość z nas potrzebuje czegoś lżejszego, cieńszego i bardziej przewiewnego. Z tego też powodu najlepsza gramatura pościeli na te cieplejsze dni to wartość oscylująca w granicach 115 g/m2. Zapewni idealne warunki do snu, lecz wciąż będzie także dość trwała.

Na zimę z kolei poleca się pościele, których gramatura będzie wynosić nawet 150 g/m2. Takie komplety będą już naprawdę grube i będą cechować się dość mocnym splotem. Będą więc dobrze izolować, a przy tym charakteryzować się ponadprzeciętną trwałością. Najczęściej taką wartość przyjmują głównie komplety wykonane z flaneli, frotte lub kory. Jeśli więc jesteś wyjątkowym zmarzluchem, szukaj dla siebie właśnie takich propozycji. 

Gramatura pościeli – podsumowanie

Zapamiętaj więc, że gramatura pościeli to waga metra kwadratowego materiału, z którego wykonany jest komplet. Im wyższa wartość, tym tkanina jest grubsza i bardziej wytrzymała, ale przy tym mniej przewiewna i dłużej schnąca. 

Na lato poleca się głównie rozwiązania o parametrze ok. 115 g.m2, na wiosnę oraz jesień – 130 g/m2, a na zimę – 150 g/m2. Oczywiście są to sugerowane i polecane wartości odnoszące się wyłącznie do pościeli. Nieco inaczej będzie bowiem chociażby w przypadku prześcieradła czy ręcznika. Wymienione gramatury dotyczą tylko zestawów pościelowych. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów