Jaka narzuta na łóżko 160×200? Czyli nieco o doborze rozmiarów tekstyliów dekoracyjnych

Na sofy

05.04.2023

Mogłoby się wydawać, że wybór rozmiaru narzuty to dość proste rozwiązanie. W końcu widząc dane wymiary, od razu można stwierdzić, że te będą idealnie pasować na materac w dokładnie tym samym rozmiarze. Nie do końca jednak tak jest. Wielkość kapy zawsze należy dobrać do efektu, jaki chcesz uzyskać. Jaka narzuta na łóżko 160×200, czyli jeden z najpopularniejszych wariantów, będzie zatem najlepsza? Sprawdź odpowiedź na to pytanie w poniższym artykule! 

Jaka narzuta na łóżko 160×200, jeśli zależy Ci na zakryciu tylko części materaca?

Wymiarów narzut, którymi warto się zainteresować, mając łóżko 160×200, jest przynajmniej kilka. Twoja pierwsza możliwość to zakup tekstyliów dekoracyjnych mniejszych niż materac, na którym śpisz. Zakryjesz w ten sposób tylko jego część. To świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na podkreśleniu lekkości swojej sypialni, a także sprawieniu wrażenia celowego niedopasowania dekoracji. 

Wtedy kapa będzie odsłaniać po części znajdującą się pod nią pościel. Wyeksponujesz w ten sposób świetnie wzór, który przecież niejednokrotnie jest jedną z najlepszych dekoracji całego wnętrza. Oczywiście sprawisz w ten sposób, że zestaw będzie trzeba nieco częściej prać, jednak efekt wizualny niekiedy jest tego po prostu warty. Stylowa aranżacja jest bowiem gwarantowana. 

Jeśli więc zależy Ci na takim wydźwięku, koniecznie postaw na narzuty na łóżko 140×200 i mniejsze, np. 130×170. To, jaki efekt dzięki temu uzyskasz, możesz podejrzeć na poniższym zdjęciu. Ciekawe wyjście, prawda?

Jaka narzuta na łóżko 160x200? Małe modele zasłaniające część materaca
Jeśli chcesz, aby narzuta zakrywała tylko część pościeli znajdującej się na łóżku 160×200 cm, koniecznie postaw na nieco mniejszy model. Na zdjęciu model Vito. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Jaki rozmiar narzuty na łóżko 160×200, by zyskać okrycie samej pościeli?

Decydując się na narzuty na łóżka 160×200 przy materacu w dokładnie takim samym rozmiarze, sprawisz, że kapa zasłoni samą pościel. Będzie chroniła ją przed kurzem oraz zabrudzeniami. Przy okazji zyskasz subtelny efekt dekoracyjny w swoim wnętrzu. To najczęściej jedno z najpopularniejszych rozwiązań. 

Musisz jednak liczyć się z faktem, że nie jest to w pełni praktyczne wyjście. Takie okrycie może zsuwać się z pościeli. Przez to konieczne będzie jego ciągłe poprawianie. Do tego wciąż na wierzchu będą znajdować się boki materaca czy kołdry, jeśli śpisz pod modelem większym niż łóżko. 

Można więc powiedzieć, że jest to rozwiązanie klasyczne, jednak niekoniecznie idealne. Jest kilka o wiele lepszych propozycji, które przedstawię zaraz. Narzuty 160×200 lepiej wybrać po prostu na te mniejsze posłania. 

Rozmiary narzut na łóżko 160×200 dla nieco bardziej eleganckiego efektu

Jeśli zależy Ci na niebywałej elegancji w swoim wnętrzu, a także praktycznym zastosowaniu narzuty, na łóżka 160×200 zdecydowanie lepiej wybrać te większe okrycia. Jakie dokładnie?

Narzuta zasłaniająca boki materaca

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o narzuty na łóżka 160×200, są modele zakrywające całe boki materaca. Aby osiągnąć taki efekt, musisz oczywiście sięgnąć po szersze okrycia. Jakie dokładnie? 

To zależy, jak wysoka jest ta część Twojego posłania. Najczęściej boki mają ok. 20 cm, z czego na 5 cm wchodzą w stelaż łóżka. Wykonując proste obliczenia, aby je zakryć, potrzebujesz narzuty z dodatkowymi przynajmniej trzydziestoma centymetrami (po 15 cm na każdą ze stron – choć zawsze warto wziąć jeszcze dodatkowy zapas, aby mieć pewność, że materiał zakryje całość). 

Do swojej sypialni wybierz więc w takiej sytuacji narzutę o szerokości przynajmniej 200 cm. Jej długość może być jedynie nieco większa – do zakrycia będziesz mieć bowiem najczęściej tylko dolną krawędź. 

Z tego wszystkiego wynika, że na łóżko 160×200 jednym z najlepszych rozwiązań będzie narzuta 200×220. Ta nie będzie się zsuwać, a do tego ochroni przed kurzem oraz zabrudzeniami całą pościel i materac. Sprawi także, że sypialnia będzie prezentować się elegancko. 

narzuta na łóżko 160x200 zasłaniająca boki materaca
Narzuta na łóżko 160×200, która będzie w stanie zakryć boki materaca, to model o wymiarach min. 200×220. Na zdjęciu model Pompoo. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Narzuta tworząca piękną falbankę wokół posłania

A co, jeśli chcesz, aby narzuta zasłaniała nie tylko boki materaca, ale też tworzyła wokół łóżka piękne miękkie fale? Wtedy postaw na jeszcze nieco większy model. Jego rozmiar jest już zależny od Twoich preferencji oraz tego, jak wysokie jest Twoje posłanie. 

Aby mniej więcej wyliczyć, na jakiej wysokości będą kończyć się zwisające boki, po prostu chwyć za centymetr. Zaznacz, gdzie chcesz, aby kończyła się kapa i dolicz wartość od kraju łóżka do rozmiaru materaca (w tym omawianym przypadku 160×200). Gdy na każdym z boków marzy Ci się dodatkowe 40 cm, wtedy postaw na model o szerokości 240 cm i gotowe! 

Pamiętaj jednak przy tym, aby nie przesadzić. Kapa powinna skończyć się kilka centymetrów nad ziemią, aby nie dotykała podłogi i nie zbierała znajdujących się na niej zabrudzeń. 

Narzuta, którą można wsunąć pod materac

Zastanawiając się, jaka narzuta na łóżko 160×200 będzie najlepsza, warto także pamiętać o opcji ze wsunięciem rogów tekstyliów pod materac. Zyskasz wtedy pełną ochronę przed zabrudzeniami, a także dość oryginalny efekt. 

Oczywiście każdego ranka konieczne będzie pięć dodatkowych minut na dokładnie przyścielenie łóżka, ale niekiedy naprawdę warto. Taka opcja jest szczególnie polecana dla alergików. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko osadzania się alergenów na swoim posłaniu niemalże do minimum. Jaki rozmiar będzie wtedy najlepszy? 

Żeby zapewnić sobie komfort wsuwania narzuty pod materac, a tym samym zaoszczędzić rano wiele cennego czasu, im większa ilość materiału, tym tak naprawdę lepiej. Rekomenduję Ci wtedy zakup nawet modelu 260×280 lub chociaż 240×260. Dzięki temu z pewnością wkładając kapę pod jeden z boków, ta nie będzie odsłaniać innego. 

Jak zatem widzisz, na łóżko 160×200 nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie narzuta w tym samym rozmiarze. Niekiedy nawet dodatkowy metr szerokości może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wszystko zależy, jaki dokładnie efekt chcesz uzyskać w swoim wnętrzu. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów