15.02.2024
Mech chrobotek – jak przykleić go prawidłowo, by przez długi czas był doskonałą ozdobą Twojego wnętrza? Przy odrobinie cierpliwości i posiadaniu odpowiednich narzędziach możesz samodzielnie stworzyć imponującą naturalną ścianę. Wykonanie zielonej dekoracji jest całkiem proste – wystarczy, że zrobisz to krok po kroku za poniższym poradnikiem. Przeczytaj jak tego dokonać!
Mech chrobotek – jak przykleić by nie stracił uroku?
Mech chrobotek przed użyciem należy dokładnie rozprostować. Możesz go delikatnie potrząsnąć, aby nadać mu puszystości. Jeżeli wybierasz mech nieoczyszczony, musisz uprzednio dokładnie wytrzepać go z igliwia. W przypadku twardego mchu zwilż go przy użyciu spryskiwacza z wodą (uwaga – tylko jeśli mech nie jest stabilizowany! Stabilizowany twardy mech zostaw na jakiś czas w pomieszczeniu o standardowej wilgoci).
Przed przystąpieniem do pracy zajrzyj do materiałów otrzymanych od producenta. Znajdziesz w nich dokładne instrukcje obchodzenia się z wybranym wariantem mchu.
Przygotowanie mchu gwarantuje, że będzie się pięknie prezentował na ścianie, więc zadbaj o ten krok, by później być w pełni zadowolonym.
Potrzebne materiały
Przed przystąpieniem do pracy skompletuj wszystkie niezbędne rzeczy. Potrzebne będą:
- Mech chrobotek (ilość zależy od wielkości obrazu, na 1 m2 dekoracji potrzeba 7-8,5 kg)
- Płyta korkowa, MDF lub OSB (jako podkład)
- Klej florystyczny lub klej na gorąco (do przyklejenia mchu do podkładu)
- Nożyk lub nożyce (do docinania płyty podkładowej i kępek)
- Ołówek i linijka (do precyzyjnego odmierzenia dekoracji i narysowania wzorów)
- Taśma dwustronna (opcjonalnie, do mocowania ramy)
Prace z mchem wykonuj w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Nie działaj na dywanie, by uniknąć dodatkowego zajęcia przy sprzątaniu igliwia.
Przygotowanie podkładu pod mech
Wybierz płytę o odpowiedniej wielkości do Twojej dekoracji. Płyta korkowa jest dobrym wyborem, ponieważ jest lekka i łatwa do obrabiania. Możesz również użyć płyty MDF lub OSB.
Wytnij pożądany kształt z płyty. Jeśli planujesz umieścić dekorację w ramie, to moment, by zamocować ją przy pomocy kleju na gorąco albo taśmy dwustronnej. Wyklejanie mchu przeprowadzaj już na dopracowanym podkładzie. Jeśli chcesz stworzyć konkretny wzór z mchu, przy pomocy ołówka narysuj go na płycie korkowej przed klejeniem.
Upewnij się, że płyta jest czysta, sucha, pozbawiona zanieczyszczeń.
Dokładne klejenie mchu
Zacznij otworzysz klej, przyłóż mech do podkładu, by określić, ile porostu potrzebujesz do uzyskania estetycznej gęstości. Ułóż całą kompozycję, tak jak podpowiada Ci gust.
Nakładaj klej na płytę korkową. Nanieś go punktowo lub w paski, aby mech miał dostęp do powietrza. Uważaj, by drobne kawałki i resztki igliwia nie zanieczyściły kleju, bo to zmniejszy jego przyczepność.
Przykładaj mech do płyty korkowej i delikatnie dociskaj, aby go przykleić. Układaj kępy blisko siebie, aby uzyskać gęsty, bogaty efekt estetyczny. Precyzyjnie użyj pistoletu z klejem do zaczepienia mchu w trudno dostępnych miejscach oraz do mocowania drobnych kawałków kępek. W razie konieczności dotnij kępki nożyczkami.
Obejrzyj dzieło!
Kiedy wykleisz całą płytę, podnieś ją i obejrzyj z każdej strony w świetle dziennym. W ten sposób upewnisz się, że pomiędzy kępkami nie pojawiły się prześwity. Jeżeli zobaczysz dziury, dołóż porostu i zamocuj go klejem na gorąco.
Po kilku godzinach, gdy klej dokładnie zaschnie, podnieś kompozycję. Ustabilizuj swój obraz, delikatnie potrząśnij. W tym momencie okaże się, czy każda kępka została dobrze przyklejona. Możliwe, że część odpadnie – w takim wypadku po prostu ponownie użyj kleju i uzupełnij dziury.
Najczęstsze błędy przy klejeniu mchu chrobotka
Te potknięcia mogą znacząco zepsuć estetykę dekoracji. Uważaj na:
- moczenie wodą mchu stabilizowanego w ramach przygotowania (przez to może stracić kolor),
- niedokładne oczyszczenie chrobotka z igliwia,
- za rzadkie przyklejanie kępek,
- niewyprostowanie mchu, przez co kępki są pomięte i brzydko się układają,
- klejenie na wilgotnej płycie podkładowej, co zmniejsza przyczepność,
- nadmiar kleju, przez co mech przykleja się sztywno i wygląda nienaturalnie,
- pośpiech – nigdy nie służy estetyce prac ręcznych!
Podsumowanie
To jak przykleić mech chrobotek nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga nieco cierpliwości i uważności. Przed przystąpieniem do klejenia oczyść mech z igliwia i przymierz go do płyty podkładowej. Nałóż klej punktowo albo w paski, tak by kępki miały dostęp do powietrza. Następnie przyklejaj kępki blisko siebie, uważając na tworzenie się prześwitów.
Po wypełnieniu ramy obejrzyj wykonaną dekorację w jasnym świetle. Kiedy klej na dobre wyschnie, ustabilizuj obraz. To moment, by wypełnić potencjalne prześwity dodatkową porcją kleju i drobnych kępek. Twoja dekoracja jest gotowa!