Jakie prześcieradło na materac 160×200 wybrać?

Na sofy

26.04.2024

Jakie prześcieradło na materac 160×200 będzie dobrym wyborem? Wśród różnorodnych rozmiarów dostępnych na rynku, łatwo stracić głowę. Podpowiadamy więc, jakie wymiary powinno mieć prześcieradło na Twój materac. W artykule poznasz dokładne instrukcje dobierania różnych wariantów prześcieradeł. Na końcu znajdziesz podsumowującą tabelę z wymiarami – pomoże Ci to uporządkować informacje. Sprawdź!

Od czego zależy to, jakie prześcieradło na materac 160×200 będzie odpowiednie?

O wyborze rozmiaru prześcieradła decydują trzy kwestie.

  • Typ prześcieradła. Istnieją dwa główne typy prześcieradeł: z gumką i bez gumki. Czymś pośrodku są jeszcze modele z zakładkami – bez gumek, ale zaczepiane o rogi materaca dodatkowym kawałkiem materiału.
  • Grubość materaca. Standardowa grubość materaca wynosi około 20 cm. Na rynku są jednak modele o grubości nawet do 40 cm.
  • To, czy chcesz zakryć boki materaca. Co do tego są różne szkoły. Śpiący w bezruchu stawiają na prześcieradła zakrywające tylko górę materaca. Inni chcą, by prześcieradło luźno zakryło bok. Jeszcze kolejni chowają boki materiału pod materac.

Najpierw zdecyduj, czy chcesz kupić prześcieradło z gumką, z zakładkami, czy klasyczne oraz jakie są Twoje preferencje, jeśli chodzi o stopień zakrycia materaca. Później przypomnij sobie, czy Twój materac ma standardową wysokość, czy może poprosiłeś w sklepie meblowym o grubszy wariant. W razie potrzeby wspomóż się linijką.

A teraz przejdźmy do doboru rozmiaru!

Prześcieradło z gumką lub z zakładkami

Jeżeli masz materac 160×200 o standardowej grubości 20 cm, dobierz prześcieradło równo w rozmiarze 160×200 – nic więcej nie trzeba. Producenci prześcieradeł z gumkami oraz zakładkami przewidują je właśnie na taką grubość materaca. Takie tekstylia powstają z elastycznych materiałów, więc na pewno dostosują się do materaca jak ulał.

Jakie prześcieradło na materac 160x200  - frotte 160x200 z gumką
Prześcieradło z gumką na standardowy materac dobieramy 1:1 do wymiarów powierzchni spania. Na zdjęciu prześcieradło frotte 160×200 z kolekcji Dreamy Premium marki Markizeta. Źródło: strona sklepu Karo.

Gdy jednak masz grubszy materac, prześcieradła 160×200 okażą się za małe!

Na materac 160×200 o wysokości pomiędzy 20 a 40 cm, dobierz prześcieradło jeden rozmiar większe – 180×200. Taki rozmiar bez problemu obejmie podwyższone boki materaca. Tak więc zapamiętaj – wyższy materac to większy rozmiar. Upewnij się co do wysokości swojego materaca – to trwa tylko chwilę, a wiedza przyda Ci się przy dobieraniu także innych tekstyliów.

Oba rozmiary prześcieradeł są często spotykane. Łóżko 160×200 nie sprawia problemu nawet wtedy, gdy materac jest bardzo gruby.

Ciekawostka: prześcieradło z gumką nie jest idealnie dopasowane do wymiarów materaca w znaczeniu matematycznym. Nawet materace o standardowych rozmiarach mogą mieć niewielkie różnice w wymiarach, np. 157 cm zamiast 160 cm. Elastyczność wykorzystanych tkanin i same gumki niwelują jednak problem każdej drobnej nieścisłości.

Prześcieradło klasyczne bez gumki

Prosty kawałek materiału bez zakładek ani elastycznych wstawek. Jak wspomnieliśmy na początku, rozmiar zależy od tego, jak chcesz potraktować boki materaca. Ostrzegamy, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż przy prześcieradłach z gumką.

  • Jeśli chcesz zakryć tylko górną część materaca, wybierz prześcieradło 160×200. To opcja zakrywająca tylko powierzchnię spania. Dla osób, które śpią w bezruchu lub bardzo często wymieniają prześcieradło i chcą to robić jak najsprawniej (alergia, spanie ze zwierzętami etc.).
  • Gdy zamierzasz zakryć boki materaca, wybierz prześcieradło 160×200 + wysokość boków. Będzie to więc prześcieradło 200×240 dla standardowego materaca i odpowiednio większe dla grubszych modeli.
  • Jeśli masz w planach umieszczenie materiału pod materacem, wybierz prześcieradło większe niż powierzchnia spania + boki. Na standardowy materac będą to wszelkie rozmiary ponad 200×240. Na grube materace wybieramy klasyczne prześcieradła w wariantach king size. Każdy nadmiar tkaniny wygodnie uplasujesz pod posłaniem.

Pamiętaj, że boki liczymy z każdej krawędzi.

Jeżeli zdecydujesz się kupić prześcieradło zakrywające tylko powierzchnię spania, a później się rozmyślisz – tak też bywa – nie będziesz musiał wymieniać tekstyliów. W takim wypadku wystarczy dokupić specjalne uchwyty do prześcieradeł.

Podsumowanie

To, jakie prześcieradło na materac 160×200 wybrać, wcale nie jest taką prostą sprawą – zwłaszcza gdy korzystasz z pogrubionego materaca, a zależy Ci na wariancie bez gumek! Podsumujmy wszystko w formie prostej tabeli.

Grubość materacaZ gumką/zakładkamiKlasyczne
20 cm (standardowy)160×200160×200 lub
200×240 lub
powyżej 200×240
powyżej 20 cm180×200160×200 lub
160×200 + boki lub
większe niż 160×200 + boki
Tabela wyjaśniająca, jakie prześcieradło kupić na materac 160×200.

W przypadku prześcieradeł z gumką wybierasz rozmiar zgodnie z wymiarami powierzchni spania. Na pogrubiony materac potrzeba modelu o jeden rozmiar większy, a więc 180×200. W przypadku prześcieradeł klasycznych, do powierzchni spania dolicz boki i ewentualny margines do wsunięcia materiału pod materac.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów