Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Praktyczny poradnik

Porady

04.12.2023

Ogrodzenie z siatki to sporo funkcjonalnych atutów. Wystarczy wybrać dobrej jakości siatkę i prawidłowo ją naciągnąć, a taka bariera wokół działki przetrwa lata. W dodatku jej postawienie nie jest drogie, a montaż jest dość prosty. A już na pewno taki będzie z naszym poradnikiem. Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Poznaj etapy prac krok po kroku.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Prace krok po kroku

Prace powinieneś rozpocząć od wyboru siatki na ogrodzenia. Możesz zdecydować się na siatkę ocynkowaną bądź dodatkowo powlekaną PCV. Trzeba dobrać wysokość siatki, co będzie mieć spory wpływ na estetykę działki. Do tego musisz zdecydować o grubości siatki – przeważnie od 2 do 3 milimetrów. Im grubszy drut, tym solidniejsze ogrodzenie.

1 Przygotowanie terenu

Kiedy masz już siatkę i inne potrzebne elementy, można zacząć przygotowanie terenu na ogrodzenie. Oczyść go z wszelkich przeszkód, które mogą uniemożliwić rozciągnięcie siatki. Czasami trzeba będzie wyrównać teren, usuwając z niego uskoki i wybrzuszenia.

2 Planowanie słupków

Na oczyszczonym terenie wyznacz dokładnie miejsca na słupki ogrodzeniowe. Rozpocznij od początkowego i końcowego – będą wyznaczać miejsce na bramę – i narożnych. Następnie wybierz lokalizację słupków pośrednich. Co ile je stawiać? Słupki do ogrodzenia z siatki powinny być ustawione w odstępach 250-300 centymetrów.

3 Wykopanie dołów pod słupki

W wyznaczonych miejscach należy wykopać doły pod słupki. Powinny mieć głębokość zgodną z głębokością przemarzania gruntu w danym regionie – to od 80 cm w zachodniej Polsce do 140 cm na północnym wschodzie kraju. W przypadku słupków metalowych szerokość otworu powinna natomiast wynosić około 30 cm.

4 Betonowanie słupków ogrodzeniowych

Po umieszczeniu słupków w otworze musisz je wypoziomować. Dla zachowania stabilności obłóż je kamieniami. Potem czas na zalanie dziur betonem. Po tym jest jeszcze chwila na korekty związane z poziomowaniem. Beton potrzebuje kilkudziesięciu godzin na to, by dobrze się związać.

5 Montowanie napinaczy i drutów naciągowych

Do słupków trzeba teraz przykręcić napinacze i śruby oczkowe. Przy siatce o wysokości co najmniej 150 cm będą potrzebne po trzy na słupki początkowe i po sześć na pozostałe. Przy niższej wystarczą odpowiednio dwa i cztery.

Do napinaczy przymocowujemy druty naciągowe. Należy je poprowadzić po zewnętrznej stronie ogrodzenia. Liczba drutów jest taka sama jak napinaczy. Każdy musi być odpowiednio napięty i nie może opadać.

6 Rozwijanie siatki ogrodzeniowej

Rozciąganie siatki rozpocznij od słupka początkowego. Należy dołożyć ją do wkręconych wcześniej śrub oczkowych, a następnie przepleść przez nią pręt napinający, wkładając go do oczek śrub. Następnie rozwiń siatkę, opierając ją o drut naciągowy.

7 Naciąganie siatki

Siatki na ogrodzenia trzeba jeszcze ręcznie naciągnąć. Po naciągnięciu fragmentu należy przywiązać ją do słupka drutem wiązałkowym. Najlepiej robić to przy co drugim filarze. Potem użyj kilku prętów napinających przy słupkach narożnych i końcowym. Zamontuj je analogicznie do tego przy słupku początkowym. Na koniec przywiąż jeszcze siatkę do drutów naciągowych drutem wiązałkowym. 

Podsumowanie: jak zrobić ogrodzenie z siatki?

By wykonać solidne ogrodzenie z siatki, musisz po kolei wykonać opisane powyżej kroki. Ważne, by stabilnie osadzić słupki w ziemi i zadbać o ich wypoziomowanie. Przy samym rozwijaniu i naciąganiu siatki nie należy się z kolei spieszyć – najważniejsza jest bowiem dokładność działań.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów