Jak ustawić dwie sofy w salonie?

Porady wnętrza

22.02.2022

Zastanawiasz się nad kupnem dwóch sof do swojego salonu? Jest to ważna decyzja, ponieważ meble stanowią zazwyczaj centrum pomieszczenia. Dwie sofy w salonie to często wybierane rozwiązanie. Jednak pozostaje jedno pytanie. Jak ustawić dwie kanapy w salonie, aby wnętrze dobrze wyglądało? Jest kilka opcji. W tym artykule Ci je przedstawimy, abyś mógł zdecydować się na jedną z nich! Jednak zacznijmy od podstaw.

Dwie sofy w salonie – czy to dobry pomysł? 

Powodów, dla których warto zdecydować się na dwie sofy w salonie, jest sporo. Przede wszystkim tworzą więcej miejsca do przyjmowania gości i do spędzania czasu w gronie rodzinnym. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ to właśnie w salonie organizuje się różnego rodzaju spotkania. 

Jeśli zadedykujesz się na sofy rozkładane, to zdobędziesz dodatkową przestrzeń do spania. Będziesz mógł bez problemu przenocować swoją rodzinę lub znajomych. 

Co więcej, dwie sofy zapewniają więcej opcji do stworzenia idealnej i ciekawej aranżacji w pomieszczeniu. Wpływają na estetykę i tworzą oryginalny wystrój. Takie rozwiązanie stanowi świetną alternatywę dla narożnika. Jeśli nie chcesz go wybierać, a pragniesz mieć więcej miejsca do siedzenia, to taka opcja będzie strzałem w dziesiątkę.

Zamiast dużego narożnika, możesz postawić na dwie sofy w salonie i ustawić je zgodnie z Twoimi upodobaniami. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem dwóch sof?

Jeśli zadedykujesz się na dwie sofy do salonu, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. 

Po pierwsze wybierz odpowiedni rozmiar. Musisz zastanowić się, czy chcesz zakupić do pomieszczenia dwa meble o takich samych wymiarach, czy może zdecydujesz się na jedną mniejszą, a drugą większą sofę. Wszystko zależy od tego jak duże jest pomieszczenie. Oczywiście w przypadku małych salonów, wybór sof jednoosobowych lub dwuosobowych będzie dobrą opcją. Posiadasz duży salon? Tutaj masz wiele opcji. Sofy dwu-, trzy-, a nawet czteroosobowe są do Twojej dyspozycji.

Po drugie – modele. Standardową opcją jest wybór mebli z tego samego modelu. Dzięki temu całe wnętrze wygląda estetycznie i elegancko. Jeśli chcesz wprowadzić do pomieszczenia dwa różne modele, to pamiętaj, aby wystrzegać się przypadkowości. Musisz wziąć pod uwagę inne sprzęty i dekoracje znajdujące się w salonie. Jednak najważniejsze jest, aby obie sofy tworzyły spójną całość. To samo w przypadku wyboru koloru. 

Dwie sofy w salonie – na jakie ustawienie się zdecydować?

Dwie sofy – kształt litery L

Jednym z najbardziej popularnych ustawień jest stworzenie z dwóch zakupionych sof kształtu litery L. Jedną ustawiamy pionowo, a drugą poziomo. Oczywiście nie muszą być one blisko siebie i oddalić je na odpowiednią odległość. Dzięki temu tworzymy przytulny kącik, w którym można spędzić czas samemu lub ze znajomymi. 

To ustawienie jest praktyczne, ponieważ w środku można ustawić dywan oraz stolik kawowy. Taką opcję najczęściej można zobaczyć na środku salonu. Jednak to nie jedyne rozwiązanie. Możesz także ustawić jedną z sof pod ścianą. 

Kształt litery L, to także dobra opcja, kiedy nie chcesz kupować dużego narożnika. 

Dwie sofy w salonie - kształt litery L
Dwie sofy tworzące literę L. Źródło: Strona Agata Meble.

Dwie sofy naprzeciwko siebie 

Jeśli nie podoba Ci się forma narożnika, lub takie rozwiązanie nie będzie funkcjonalne w pomieszczeniu, możesz wybrać inną opcję. Dwie sofy naprzeciwko siebie stanowią kolejne ustawienie, które jest praktyczne i wygodne. 

Wybierając taką opcję, zdecyduj się na ich ustawienie na środku salonu. Dzięki temu będziesz miał więcej miejsca, a dodatkowo zapewnisz sobie dostęp do mebli z każdej strony. Całość tworzy funkcjonalny kącik. Pomiędzy sofami dodaj dywan i większy stolik kawowy. Dzięki temu będzie do doskonałe miejsce do przyjmowania gości. 

Ustawienie przy ścianie sprawdzi się, jeśli chcesz wydzielić strefy w salonie. Będzie to kącik do relaksu oraz spotkań. 

Dwie sofy naprzeciwko siebie w salonie
Dwie sofy naprzeciwko siebie w salonie – propozycja ustawienia. Źródło: Mebel Partner. 

Dwie sofy w małym salonie 

Jeśli masz duży salon, to ustawienie dwóch sof nie powinno być problemem. Możesz tworzyć różne kombinacje. Tylko do Ciebie zależy, jak będziesz wyglądało pomieszczenie. Więcej trudu trzeba sobie zadać, jeśli pomieszczenie nie jest duże metrażowo, a chcesz koniecznie umieścić dwie kanapy. 

Do takich wnętrz polecamy zakup dwóch małych sof. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wybór mebli dwuosobowych. Nie są duże, dlatego będziesz mógł ustawić je według swoich preferencji. 

Jeśli masz małe mieszkanie i nie posiadasz osobnego pomieszczenia do spania, to jedna z sof, sprawdzi się doskonale jako łóżko. Musisz tylko pamiętać, aby wtedy wybrać opcję rozkładaną i sprawdzić, czy zmieści się w salonie. 

Dwie sofy w salonie i co jeszcze? 

Aby dopełnić aranżację z dwoma sofami, możesz jeszcze zakupić ciekawy fotel. Taki dodatek na pewno będzie funkcjonalny, a także będzie stanowił dodatkowe miejsce do siedzenia.  

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do dopełnienia wnętrza można dodać także dywan, lampy stojące oraz stolik kawowy. Takie dodatki sprawdzą się doskonale. 

Dwie sofy w salonie, to praktyczne rozwiązanie do wielu pomieszczeń. Przed podjęciem decyzji musisz zastanowić się, jaki wybrać rozmiar mebla, model oraz kolor. Wszystkie te elementy będą wpływać na estetykę i efekt końcowy. Zadbaj o odpowiednie ustawienie, które przyniesie pomieszczeniu najwięcej korzyści i będzie funkcjonalne. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów