Fotele wiszące- prawdziwy hit w wystroju wnętrz

Fotele do salonu

20.04.2022

Fotele wiszące to meble, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne nie tylko na balkonach, tarasach i w ogrodach, ale również we wnętrzach. Bujane siedziska są bardzo wygodne i nadają się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Odpoczynek w nich to prawdziwa przyjemność.

Są nie tylko bardzo komfortowe, ale także piękne i nadają pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Fotele podwieszane mogą być wykonane z różnych materiałów i być różnej wielkości. Z pewnością więc każdy znajdzie taki odpowiadający swoim gustom i potrzebom.

Fotel podwieszany nadaje się praktycznie do każdego mieszkania niezależnie od metrażu. Bardziej masywne jedno lub dwuosobowe fotele na stelażach stojących będą niebanalną ozdobą większych wnętrz, a te nieco mniejsze tych o średnim i mniejszym metrażu. Z kolei do montażu fotela podwieszanego do sufitu będziemy potrzebować większej przestrzeni. Fotel wiszący możemy umieścić na przykład w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Oto krótki przegląd foteli podwieszanych.

Fotel wiszący do pokoju- zalety

Fotele wiszące znane także jak fotele podwieszane to nowoczesne komfortowe meble, które są szczególnie polecane do otwartych przestrzeni, gdzie można je swobodnie podwiesić do sufitu bądź ustawić. Są one dostępne w wielu wersjach, jeśli więc taki mebel jest naszym marzeniem, a nasze mieszkanie nie ma imponującego metrażu, to również znajdziemy odpowiedni dla siebie model fotela.

Największą zaletą foteli wiszących jest bardzo duży komfort ich użytkowania. Można na nich wygodnie usiąść, a na tych większych nawet położyć się. Na takim siedzisku mamy możliwość oderwania nóg od podłogi, dzięki czemu można wprawić mebel w przyjemne delikatne kołysanie, które relaksuje, uspokaja i wprowadza w dobry nastrój. Fotele tego typu są komfortowe i bezpieczne i są dostępne w wersjach dla dorosłych oraz dla dzieci.

Zaletą foteli wiszących jest również ich bardzo duża dekoracyjność oraz oryginalność. Trzeba przyznać, że są to nieszablonowe siedziska, które przyciągają wzrok od razu po wejściu do pomieszczenia. Mogą one więc stanowić trzon aranżacji całego wnętrza.

Mówiąc o zaletach foteli wiszących, warto wspomnieć też o tym, że dostępne są one w szerokim wyborze wzorów i kolorów. Mogą być różnych wielkości, kształtów i wykonane z różnych materiałów.

Ponadto do wyboru mamy różne możliwości ich montażu.

Fotel wiszące - wygoda odpoczynku
Fotel wiszące to komfortowe miejsce do odpoczynku.

Rodzaje foteli wiszących

Fotele wiszące są dostępne w dwóch podstawowych wersjach różniących się sposobem ich montażu. Jedne wymagają mocowania w suficie, a drugie nie.

Przyjrzyjmy się bliżej obu tym rozwiązaniom:

1. Fotele wiszące z sufitu

Ten rodzaj siedziska podwieszany jest bezpośrednio do sufitu na grubej linie albo na specjalnym łańcuchu. Niewątpliwie taki fotel jest bardzo wygodny i daje zdecydowanie największe możliwości różnorodnego użytkowania, ponieważ można się na nim nie tylko lekko kołysać, ale też swobodnie mocniej bujać niemalże jak na huśtawce. Taki mebel z pewnością więc spodoba się dzieciom.

Decydując się na jego zakup, musimy pamiętać, że fotel podwieszany do sufitu wymaga solidnego montażu i nie nadaje się do każdego wnętrza.

Nie można montować takiego fotela w pobliżu okien, drzwi mebli czy bezpośrednio przy ścianie, ponieważ chwila nieuwagi podczas bujania się mogłaby kosztować nas zdrowie. Dlatego takie modele siedzisk najlepiej sprawdzą się tam, gdzie dysponujemy większą wolną przestrzenią.

Pamiętajmy, że podczas użytkowania fotela najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór mebla wysokiej jakości od sprawdzonego producenta, a także jego prawidłowy montaż. Stelaż takiego fotela powinien być stabilny, a mocowania wytrzymałe. Bardzo ważne jest też solidne wykończenie siedziska.

Fotele podwieszane do sufitu kupujemy w całym zestawie montażowym, w którego skład wchodzi siedzisko, mocna lina lub łańcuch oraz kotwy, śruby i wkręty.

Zanim zdecydujemy się na montaż takiego fotela do sufitu, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, który oceni, czy nasz sufit w ogóle się do tego nadaje. Niestety w starych budynkach takich jak na przykład kamienice z mocno zaniedbanymi stropami podwieszenie fotela często nie jest możliwe, ponieważ jego użytkowanie nie byłoby bezpieczne.

Bezwzględnie nie wolno montować też fotela wiszącego do sufitu podwieszanego z płyt kartonowo- gipsowych.

Jeśli nie mamy doświadczenia w pracach remontowych, to montaż fotela wiszącego najlepiej powierzyć fachowcowi od spraw remontów.

Wśród foteli podwieszanych do sufitu wyróżniamy kilka dwa ciekawe typy.
Są to:
fotele hamaki, na których możemy nie tylko siedzieć, ale też wygodnie się położyć. Są one wykonane z przyjemnych w dotyku, ale i trwałych i solidnych tkanin.
fotele o sztywnym stelażu z oparciem, które mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, metalu, rattanu naturalnego lub syntetycznego bądź z wikliny.

Fotel wiszący z sufitu
Fotele wiszące z sufitu – wiele modeli do pomieszczeń.

2. Fotele wiszące na stelażu

Fotele stelażowe często nazywane są także kokonami ze względu na kształt stelaża. Ustawia się je bezpośrednio na podłodze, nie wymagają więc specjalistycznego montażu, jak ma to miejsce w przypadku foteli podwieszanych do sufitu.

Siedziska takie podwieszone są w powietrzu na stabilnej metalowej podporze. Są one bezpieczne i bardzo wygodne, a ponadto wymagają mniejszej przestrzeni niż fotele wiszące na suficie. Można je więc z powodzeniem postawić również w nieco mniejszych pomieszczeniach, a także w bardziej zabudowanych przestrzeniach. W tym przypadku nie musimy obawiać się niebezpieczeństwa w czasie huśtania się w meblu, ponieważ w fotelu na stelażu możemy jedynie lekko się rozbujać. Nie ma tutaj mowy o tak dużym zakresie huśtania się, jak na fotelu podwieszanym na suficie.

Takie siedziska dostępne są w wersji jedno lub dwuosobowej i mogą mieć różne ciekawe kształty na przykład klasycznego kokonu, idealnej kuli, czy ciekawy wąski pokrój sopla.

Fotel na stelażu jest gotowy do użytkowania od razu po przyniesieniu do domu

Fotel wiszące - stelaż metalowy
Fotele wiszące na stelażu – możesz wybrać model, który postawisz w pokoju.

Fotele podwieszane dostępne są w salonach meblowych, a często także w marketach budowlanych. Ich cena zależy od wielkości, materiału, z jakiego są wykonane oraz designu. Najtańsze są miękkie siedziska w typie hamaku, których ceny rozpoczynają się już od około 200 złotych. Natomiast solidne wygodne fotele podwieszane do sufitu lub na stelażu metalowym kosztują od tysiąca złotych wzwyż.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów